Triibust viidud


Joonistamist ja skulptuuri ei anta meile siiski kuidagi umbisikluliselt, vaid õpetusi jagab Aili Vahtrapuu kes on doktorikraadiga skulptor, rakenduslooja ja vabade kunstide professor. Tema käest kuulsin minusuguse etnoloogiakauge jaoks põrutavat uudist, et meie rahvuslik uhkus, rahvariide värvitriibud, on pärit Päikesekuninga õukonnast. Säh sulle siis, ürgeestilikku triibumaniat, etnosokke ja -tenniseid. Ega siis ei oskagi öelda mis on päriselt meie oma. Või kaua ta peab siin maal olemas olnud olema, et selleks saada?

Eesti Rahva Muuseumi artiklist võib lugeda, et

Louis XIV ajal tulid Euroopas moodi triipkangad, mida Narva tolliraamatu andmeil imporditi juba 1696. aastal Lübeckist Eestisse. Peagi jõudsid need mõisatesse. Näiteks oli Põltsamaa lossi perenaise (Küchen Mutter May) 1745. aasta palgas muu hulgas ette nähtud üks pikitriibuline seelik ja 1750. aasta paiku kinkis Pilistvere Kõo mõisaproua sellise seeliku oma teenijale.

Esimesed, mõisaprouade käest kingituseks saadud seelikud olid ostukangast või mõisakangru kootud. Peagi hakati triibulisi seelikukangaid kuduma kodus. Koduse käsitööna valminud seelikuid aitasid värvida talunaiste ilumeel ja kohalikud traditsioonid, mistõttu seelikud kujunesid piirkonniti nii värvi- kui triibukombinatsioonilt mitmeti erinevaiks.

Varasemate ühevärviliste asemele tulid alates 18. sajandi keskpaigast rõõmsavärvilised pikitriibulised seelikud, mis 19. sajandi algupooleks muutusid üldiseks kogu Mandri-Eestis ja jõudsid mõningal määral ka saartele.

19. sajandi keskpaiku algas rahvarõivaste otsene taandumine linnamoelise rõivastuse ees.

Nii palju kui ma pilte olen näinud, Louis ise küll triibulist ei kandnud ja ei leidunud sellist kangast ka tema interjöörides. Võibla oli siis väheke alama rahva seas popp? Igatahes olla nii olnud, et Baltikumis kasvanud linaseemet viidi Prantsusmaale, sest sellest kasvas pikem lina. Võibla tekkisid siis triibud kogemata, erinevat värvi kiudude üheks kangaks punumisel.. Mine sa tea, mina igatahes ei tea. Aga äkki keegi siiski teab?

Advertisements
Rubriigid: II semester, maailm. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s